úvod > Publikování > Obrázky > nový obrázek >

XnView jako pomocník při přípravě obrázků


První pozici mezi dobrými freewarovými programy pro práci s obrázky si již delší dobu drží program XnView. Je sice trochu pomalejší než jeho komerční bratříčci, ale umí prakticky totéž, ba v některých případech i více. Umí pracovat i s formáty RAW, což některé komerční produkty zvládají hůře. Je dostupný pro všechny běžně používané operační systémy.
Pro naše potřeby - tedy upravit obrázky pro nahrání na server je použitelný více než dobře.
Umí totiž používat dávkové příkazy pro práci s obrázky.
Předpokládám, že jste si program nainstalovali, že jste si nainstalovali češtinu a že máte program otevřený. Další popis předpokládá že pracujeme s výstupním formátem JPEG, máte-li důvod pracovat s jiným formátem (GIF nebo PNG), je práce stejná až do okamžiku, kdy budeme přidávat metadata.

Výběr souborů

 
 Vytvořte si nový adresář(složku), třeba ve složce dokumenty, pojmenujte jej nějak rozumně (já jej pojmenuji 2Alff - do alff, číslice ve jméně zajistí jeho umístění v adresářovém stromu).
 
 Postupně budeme procházet pevný disk a vybírat obrázky pro další práci.
zvolíme adresář ve kterém máme uloženy obrázky. Podržíme-li klávesu CTRL, můžeme myší vybrat více obrázků.
Můžeme také použít rekurzivní procházení - v takovém případě se nám zobrazí i obrázky z podadresářů
 
 Vybrané obrázky označíme jako důležité, a můžeme pokračovat v dalším adresáři. Tento postup je velmi užitečný - díky červenému puntíku máme po celou dobu  přehled o tom, které obrázky jsme již vybrali a které ještě nikoli.
 
 Jsou-li vybrány všechny soubory, přepneme se do zobrazení kategorie, a vybereme "barevné označení" - důležité. Klikneme a zobrazí se všechny vybrané soubory. Pomocí klávesové zkratky CTRL+A, nebo příkazem "vybrat vše" z kontextového? menu.
 
 Máme-li vybrány všechny soubory, použijeme příkaz "kopírovat" z nabídky souborové operace. Na zobrazeném panelu vybereme cílový adresář - u mne to bude složka 2Alff v dokumentech a soubory zkopírujeme.

Nakonec zrušíme označení zdrojových souborů, u kopií, kter již teď leží v adresáři 2Alff, jsou soubory zatím stále označené.

Dávkové úpravy


Potřebujeme obrázky zmenšit. Víme přece, že dávat na web obrázky větší než obrazovka postrádá smysl a protože jsou na stránce obrázky obklopeny ještě lecčíms, nemá na webu obvykle smysl obrázek větší než 800 px šířky nebo výšky. Pro to provedeme změnšení, my zvolíme dokonce jako maximální velikost 600 px.

Opět vybereme všechny soubory (CTRL+A), zvolíme příkaz dávková konverze z menu nástroje (CTRL+U)Nástroj má dvě karty - jedna pro řízení vstupu a výstupu, druhá pro nastavení transformací. Nastavte výstup stejně jako je na obrázku, nezapomeňte kliknout na možnosti formátu JPEG. Obsahujíli vaše obrázky nějaká EXIF, nebo IPCT data, zatrhněte jejich zachování, chcete-li.
Prohlédněte si dobře nastavení změny rozměrů a nebojte se trochu experimentovat.
Stisknutím tlačítka STRAT provedete transformaci, a máte-li na kartě "Obecné" v roletce přepsat nastaveno "přejmenovat", měly by se objevit ve složce 2Alff nové soubory.
Zdrojové soubory (označené jako důležité) by měly být stále vybrány. Pokud ne, vyberte je a smažte. V adresáři by teď měly být pouze soubory určené k přenosu do aplikace Alff.

Úprava IPCT?


Opět vyberte všechny soubory v adresáři a vyberte příkaz upravit IPCT data z menu "úpravy/metadata?".
Zobrazený nástroj vám umožní přidat k obrázku textové informace, které lze dále použít pro popisování obrázku na serveru.

Nyní máme v adresáři 2Alff připraveny obrázky k přidání na server. Dále si popíšeme dvě metody pro přidávání obrázků:
Nakonec můžete adresář 2Alff smazat i s obsahem

FTP modul

Pomocí programu XnView můžete také velmi jednoduše nahrávat obrázky na FTP server - což můžete velmi dobře využít při importu obrázků do galerie z FTP adresáře.
Potřebujete k tomu pouze doinstalovat plug-in FTP ,stáhnete jej z webu XnViev jako ZIP balíček - obsah balíčku jednoduše nakopírujete do složky Adons.
Používání modulu je intuitivní - zkopíruje vybrané obrázky na FTP. Drobný nedostatek - modul neohlásí provedenou operaci.


RIOT modul

(Radical Image Optimization Tool )
Velmi zdařilý nástroj pro úpravu fotografií pro web - zejména pro kompresi jpegů. Kromě výborné komprese umí i základní nastavení (světlo, kontrast, gama) a zmenšit rozměry. Umí pracovat v dávkách.
Modul RIOT pochází z dílny rumunského programátora Luciana Sabo. Tím jak se internet zrychluje, můžeme si dovolit publikovat datově větší obrázky, ale stále je lepší rozumná velikost (stranová i datová).